Free Joomla Templates by iPage Hosting

Instruktor CFBT - warsztaty

Kategoria: Kursy, szkolenia i inne wydarzenia Opublikowano: środa, 10, wrzesień 2014 Super User
cW dniach 25-27 sierpnia 2014 r. przeprowadziliśmy szkolenie doskonalące z zakresu gaszenie pożarów wewnętrznych, poświęcone doskonaleniu warsztatu pracy instruktora szkolenia ogniowego oraz dyskusji nad powstającymi programami szkolenia we wspomnianej dziedzinie. Do udziału zaprosiliśmy mieszane grono strażaków: wykładowców i instruktorów oraz dowódców operacyjnych ze szkół PSP, a także strażaków PSP i OSP. Oprócz doskonalenia technik i metod prowadzenia zajęć warsztaty pozwoliły na wymianę doświadczeń i wiedzy.
 
Każdy z 3 dni rozpoczynał się krótkimi referatami tematycznymi przedstawianymi przez uczestników, stanowiącymi wprowadzenie do dyskusji. Dodatkowo analizowano zarys programu doskonalenia zawodowego z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych. W części praktycznej realizowano wybrane elementy wspomnianego programu i wymieniano spostrzeżenia zarówno z punktu widzenia instruktorów jak i potencjalnych uczestników szkolenia.
 
Wśród zrealizowanych elementów praktycznych znalazły się:
- pokaz dynamiki rozwoju pożaru w zależności od miejsca pojawienia się płomienia (otwarta przestrzeń, okolica ściany i narożnik pomieszczenia),
- mały domek dla lalek,
- techniki operowania prądami gaśniczymi,
- zajęcia w komorze ogniowej z zakresu obserwacji rozwoju pożaru i podstawowych technik operowania prądami gaśniczymi,
- akwarium do pokazu granic wybuchowości,
- duży domek dla lalek,
- współpraca w rocie przy natarciu i wycofaniu,
- metody postępowania przy otwieraniu drzwi do pomieszczeń w budynku objętym pożarem,
- zajęcia w komorze ogniowej z zakresu natarcia w rocie na pożar i wycofania się z prądem gaśniczym,
- zajęcia w komorze ogniowej z zakresu łączenia technik, taktyki i narzędzi (natarcie z zewnątrz, natarcie nadciśnieniowe, chłodzenie gazów pożarowych, izolacja pożaru, wentylacja sekwencyjna).

Szkolenie pozwoliło na szeroką dyskusję nad wspomnianymi zagadnieniami i przyniosło wiele cennych przemyśleń. Posłużą one do dalszego doskonalenia programu szkolenia, który mamy nadzieję już niedługo zacznie funkcjonować w sferze doskonalenia zawodowego.

 

 

tekst i zdjęcia: własne

Odsłony: 3029